22.09.2015

«Оновлений» закон про судовий збір: в чому криються потенційні проблеми та ризики застосування. Коментар Валерія Біцюка

На даний час в судовій практиці не має одностайної позиції стосовно застосування останньої  редакції Закону України «Про судовий збір».

Так, як вбачається з нашої практики, апеляційні суди приймають апеляційні скарги щодо оскарження рішення в частині стягнутої суми, при оплаті судового збору вирахуваного виходячи саме з оскаржуваної суми, а не з ціни позову в цілому. Проте, також трапляються випадки, відмови в прийнятті таких апеляційних скарг за рівних умов, що свідчить про відсутність одностайної правозастосовної практики в апеляційних судах.

На наш погляд, обрахування судового збору виходячи з суми, сплаченої при подачі позову, а не з оскаржуваної в апеляційному чи касаційному порядку частини рішення суду невиправдано обмежує право на оскарження рішення суду та штучно збільшує судові витрати сторін, які сторони, доволі часто, вимушені нести у зв’язку з помилками, зробленими місцевими судами під час розгляду справи.

За таких обставин, вважаємо за доцільне внести зміни до Закону України «Про судовий збір», якими передбачити сплату судового збору за подання апеляційних та касаційних скарг виходячи з суми, стягнення якої оскаржується, а не виходячи з суми, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.

Додамо, що також існує декілька поглядів стосовно «перехідного періоду» коли справа стосується оплати судового збору за апеляційні чи касаційні скарги на рішення, в яких судових збір за подачу позову був сплачений до 01.09.2015 р.

Так, наразі, є консервативний погляд, що судовий збір підлягає розрахунку та сплаті виходячи з суми, що повинна була бути сплачена за подачу позову вже за нормами останньої редакції Закону України «Про судовий збір», за іншим поглядом, який ми розділяємо, судовий збір повинен вираховуватися та сплачуватися з суми, сплаченої під час подання позовної заяви. 

Повну версію статті читайте на сторінках ЗАКОН І БІЗНЕС

Біцюк Валерій

Назад
Адреса:
01033, м. Київ, вул. Тарасівська, 9
Тел:     +38 044 391 30 01
Факс:  +38 044 391 30 02
E-mail:  office@omp.com.ua