23.11.2015

Огляд змін, що передбачені проектом Трудового Кодексу України

Шановні пані та панове!

Інформуємо Вас про те, що 27.12.2014 р. за № 1658 у Верховній Раді України було зареєстровано нови проект Трудового кодексу (далі – ТК). 5 листопада 2015 року проект ТК було прийнято парламентом у першом читанні. Відповідно до інформації, викладеної на офіційному сайті ВРУ, до 26 листопада триватиме підготовка проекту ТК до другого читання.
 
Перехідні положення документу передбачають, що він набирає чинності вже з 1 січня 2016 р. Звертаємо Вашу увагу, що вказаний строк набуття чинності ТК є попереднім та може бути змінений.
 
Далі пропонуємо до Вашої уваги короткий огляд змін, передбачених проектом ТК.
 1. Закріплена обов’язкова письмова форма трудового договору та перелік його істотних умов.  

Статтями 33, 34 ТК визначено, що відтепер трудовий договір обов’язково укладатиметься в письмовій формі у двох примірниках.
 
Обов’язковими умовами трудового договору є:

 • місце роботи;
 • час початку дії трудового договору;
 • підстави для укладення строкового трудового договору (якщо укладається строковий договір);
 • трудова функція, яку виконуватиме працівник: найменування професії, спеціалізації, кваліфікації, посади відповідно до встановленої класифікації професій та кваліфікаційних характеристик;
 • умови оплати праці;
 • режим праці та відпочинку, якщо він відрізняється від загальних правил, встановлених у даного роботодавця; та
 • охорона праці.  

Якщо працівник був прийнятий на роботу до набрання чинності ТК та письмовий договір не укладався, роботодавцю та працівнику буде наданий один рік для підписання письмового договору.

 1. Нові підстави для звільнення.  

ТК закріпляє нові підстави для звільнення працівника. Так, трудовий договір може бути розірвано у разі розголошення комерційної таємниці або іншої захищеної законом інформації, у разі ухилення від проходження медичного огляду, з підстав настання надзвичайних обставин (військові дії, катастрофа, стихійне лихо, епідемія чи інші).

 1. Нові особливості звільнення у зв’язку із скороченням.  
 • про звільнення у зв’язку із скороченням роботодавець – суб’єкт малого підприємництва зобов’язаний письмово попередити працівника не пізніше ніж за місяць (для решти суб’єктів строк, як і раніше, - 2 місяці);
 • за згодою сторін двомісячний строк попередження може бути зменшений до одного місяця (з обов’язковою виплатою працівникові компенсації у розмірі середньомісячної заробітної плати);
 • працівник може бути звільнений з роботи не пізніше ніж протягом чотирьох місяців після попередження.  
 1. Розміри вихідної допомоги у зв’язку із скороченням деталізовані в залежності від стажу працівника у відповідного роботодавця.  

Статтею 252 ТК передбачені такі розміри вихідної допомоги у разі розірвання трудового договору у зв’язку із скороченням:

 • до п’яти років безперервного стажу роботи в даного роботодавця - у розмірі середньомісячної заробітної плати;
 • до десяти років стажу - у розмірі двомісячної середньої заробітної плати;
 • більше десяти років стажу - у розмірі тримісячної середньої заробітної плати.  
 1. Підвищення розміру оплати праці за роботу в нічний час.  

Робота в нічний час оплачується в підвищеному розмірі, що встановлюється генеральною, галузевою (міжгалузевою) угодами, колективним договором, а якщо договір не укладено ‑ не нижче ніж на 30 відсотків тарифної ставки (окладу), посадового окладу (ставки заробітної плати) за кожну годину (раніше – 20 відсотків).

 1. Нові правила надання деяких видів відпусток.  
 • за сімейними обставинами та з інших причин працівникові за його заявою може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на строк до трьох місяців (раніше - 15 календарних днів);  
 • щорічна основна трудова відпустка встановлюється тривалістю не менш як 28 календарних днів за кожний робочий рік (раніше – 24 календарних дні).  
 1. Новий випадок притягнення до матеріальної відповідальності в повному розмірі.  

Якщо дійсну майнову шкоду заподіяно внаслідок розголошення комерційної таємниці та іншої захищеної законом інформації, працівник може бути притягнений до повної матеріальної відповідальності.

 1. Зняття заборони щодо залучення жінок, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, до робіт у нічний час, надурочних робіт, робіт у вихідні та святкові дні.  

Жінки, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, відтепер можуть залучатися до робіт у нічний час, надурочних робіт і робіт у вихідні дні, дні державних і релігійних свят. Для цього достатньо отримати їхню згоду.

 1. Закріплення права покладення на працівника додаткових обов’язків за згодою сторін без доплати.  

Згідно зі статтею 37 ТК, роботодавець може покласти на працівника виконання додаткових обов’язків, якщо обсяг роботи не забезпечує його повну зайнятість. Для цього достатньо згоди працівника. Якщо додаткова робота оплачується на нижчому, ніж основна робота, рівні, жодні доплати можуть не здійснюватися.

 1. Надання роботодавцю права контролювати виконання працівниками трудових обов'язків з використанням технічних засобів.  

Роботодавець буде вправі контролювати виконання працівниками трудових обов'язків, у тому числі з використанням технічних засобів (наприклад, відео-спостереження),
 
Працівник обов’язково має бути попереджений про їх застосування. Під час здійснення такого контролю не допускаються дії, що принижують честь і гідність або порушують інші права працівників.
 

ВАЖЛИВО!
 
Просимо зауважити, що текст законопроекту не є фінальним та може бути істотно змінений під час наступних читань. Під час підготовки цих відомостей ми виходили з останньої редакції законопроекту, наведеної в офіційних джерелах (сайт ВРУ).

  * * *

 
Просимо звернути Вашу увагу, що дані, викладені у цьому інформаційному листі, призначені для загального ознайомлення і не можуть вважатися юридичною консультацією. Висловлюємо сподівання, що ця інформація була корисною для Вас. Ми продовжуємо стежити за останніми змінами у законодавстві України.
 
У випадку виникнення необхідності у більш детальному роз’ясненні положень законодавства, будь ласка, звертайтесь до нас у будь-який зручний для Вас час.
 
Контактні особи:
 
Ігор Огороднійчук, партнер
+380 44 391 30 01 io@omp.ua
Наталія Мозгова, юрист
+380 44 391 30 01 n.mozgovaya@omp.ua

Огороднійчук Ігор

Назад
Адреса:
01033, м. Київ, вул. Тарасівська, 9
Тел:     +38 044 391 30 01
Факс:  +38 044 391 30 02
E-mail:  office@omp.com.ua