16.01.2018

Суб’єкти господарювання можуть використовувати податковий кредит за ставкою 20% щодо медичних виробів, придбаних до 1 січня

Відповідно до змін в Податковому кодексі України, які набрали чинності 1 січня 2018 року, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів, а також медичних виробів, які внесені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення або відповідають вимогам відповідних технічних регламентів, що підтверджується документом про відповідність, та дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію і застосування в Україні, оподатковуються податком на додану вартість за ставкою 7%.

До внесених змін вказана ставка застосовувалась лише до операцій з лікарськими засобами/медичними виробами за переліком, затвердженим Постановою Кабінету міністрів України від 3 вересня 2014 року № 410. Інші ж операції з медичними виробами оподатковувались за загальною ставкою – 20%. 

В зв’язку з цим нововведенням виникає питання, чи необхідно коригувати податкові зобов’язання по операціях з медичними виробами, які були придбані до 1 січня 2018 року, і по яких було відображено ПДВ кредит за ставкою 20% (адже зараз ці медичні вироби реалізовуватимуться за ставкою 7%)

Під час зміни ставки податку законодавець не передбачив будь-яких спеціальних правил щодо коригування податкових зобов’язань по операціях з медичними виробами. Отже, це питання необхідно вирішувати з огляду на загальні норми оподаткування ПДВ.

Податковий кодекс містить вичерпний перелік підстав для проведення коригування податкових зобов’язань з ПДВ та податкового кредиту (пункт 192.1), а саме:

  • зміна суми компенсації вартості товарів/послуг, включаючи наступний за постачанням перегляд цін;
  • перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, або
  • повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг.

Таким чином податкове законодавство не містить інших підстав для коригування, зокрема,  не передбачає будь-яких змін в податкових зобов’язаннях чи податковому кредиті у випадку подальшої зміні ставки ПДВ, за якою вони відображались в обліку платника податків на момент придбання відповідних товарів/послуг. Як наслідок, учасники фармацевтичного ринку можуть вільно використовувати податковий кредит, податок до якого відносився за ставкою 20% по медичних виробах, придбаних до 1 січня 2018 року. Такий підхід повністю відповідає положенням податкового законодавства. Більше того, у платників податку просто немає законних підстав для зменшення кредиту у зв’язку з такими змінами ставки, окрім (можливо) як побажання податкових органів.

Микола Орлов - керуючий партнер ЮФ ОМП

Ірина Павлюк - юрист податкової практики ЮФ ОМП

для Щотижневика АптекаНазад
Адреса:
01033, м. Київ, вул. Тарасівська, 9
Тел:     +38 044 391 30 01
Факс:  +38 044 391 30 02
E-mail:  office@omp.com.ua