20.12.2018

Мораторій на продаж землі-бути чи не бути. Коментар Кирила Левтерова - партнера ОМП

Нагадаємо, нещодавно Європейський суд з прав людини визнав, що мораторій порушує права українців, а ще у червні цього року було створено громадську коаліцію за скасування мораторію на землю.

Експертна думка Кирила Левтерова - партнера ОМП стосовно доцільності/недоцільності зняття мораторію на продаж землі.

1. Мораторій на землю: чи підтримуєте ви його скасування та чому?

МОРАТОРІЙ МАВ БИ БУТИ ЗНЯТИЙ ЩЕ НА ПОЧАТКУ ДВОХТИСЯЧНИХ. ПРИЧИН КІЛЬКА, ДЕТАЛЬНІШЕ У ВІДПОВІДЯХ НА ПИТАННЯ НИЖЧЕ.

2. Чого коштує мораторій Україні?

З КОРОТКОГО ПЕРЕЛІКУ НАСЛІДКІВ:

  • ДЕГРАДАЦІЯ ТА ЕРОЗІЯ ГРУНТІВ: АГРАРІЇ НЕ ПРИДІЛЯЮТЬ ДОСТАТНЬО УВАГИ ЗБЕРЕЖЕННЮ ГРУНТІВ. АДЖЕ НІХТО З НИЗ НЕ ВПЕВНЕНИЙ, ЩО ЧЕРЕЗ 5..7..10 РОКІВ НА ЦИХ ГЕКТАРАХ БУДУТЬ ПРАЦЮВАТИ ВОНИ ЧИ ЇХ НАЩАДКИ. ОРЕНДА МОЖЕ ПЕРЕЙТИ ДО ІНШОГО ГОСПОДАРСТВА;
  • ВЕЛИЧЕЗНІ УПРАВЛІНСЬКІ ВИТРАТИ НА ПІДПИСАННЯ, ОНОВЛЕННЯ ТА ЗАХИСТ ПРАВ ОРЕНДИ;
  • ВАРТІСТЬ КОРИСТУВАННЯ (ОРЕНДИ) ОДНИМ ГЕКТАРОМ ПОДЕКУДИ ПЕРЕВИЩУЄ СХОЖІ ЦИФРИ В ЄС ЬА
  • ВІДСУТНІСТЬ ЗАПРОВАДЖЕННЯ ПОЛИВНИХ СИСТЕМ (КРІМ ПІДТРИМКИ СИСТЕМ НА ПІВДНІ): ВЕЛИЧЕЗНІ КАПІТАЛЬНІ ВИТРАТИ НА ПОЛИВНІ ЗЕМЛІ НЕ МОЖЛИВІ В УМОВАХ ОРЕНДИ;

ЯК НАСЛІДОК – НИЗЬКА ВРОЖАЙНІ, НИЗЬКА ЯКІСТЬ ТА ВИСОКА СОБІВАРТІСТЬ ПРОДУКЦІЇ. ВКУПІ ІЗ ВИСОКОЮ ВАРТІСТЮ ФІНАНСУВАННЯ – МАЄМО НЕКОНКУРЕНТНОЗДАТНУ АГРАРНУ ГАЛУЗЬ.

3. Чи дійсно та як само мораторій захищає землю від продажу за копійки?

НАВПАКИ, МОРАТОРІЙ СУТТЄВО ЗБИВАЄ ЦІНУ. НА МОЮ ДУМКУ ВІДСОТКІВ НА 25..50%. ЦЕ ЯКЩО ПОРІВНЮВАТИ ІЗ ЦІНАМИ НА АНАЛОГІНУ ЗЕМЛЮ АЛЕ ЯКЕ НЕ ПІД МОРАТОРІЄМ (НАПРИКЛАД, ІЗ ЗЕМЛЯМИ ОСГ). ПРИЧИНА ПРОСТА: ПОКУПЦІ НЕ ГОТОВІ ВИПЛАЧУВАТИ ПОВНУ ЦІНУ З ОГЛЯДУ НА «СІРІСТЬ» МЕХАНІЗМІВ ПРОДАЖУ ЗАРАЗ. ДЕЯКІ Ж МЕХАНІЗМИ САМІ ПО СОБІ ДОСТАТНЬО ДОРОГІ В РЕАЛІЗАЦІЇ, НАПРИКЛАД, МІНА. ВИТРАТИ ПО МІНІ МОЖУТЬ СЯГАТИ 200..500 ДОЛАРІВ НА ГЕКТАРІ. ЗВИЧАЙНО, ЩО ЦІ ГРОШІ НЕДООТРИМУЄ ПРОДАВЕЦЬ.

4. Мораторій на землю = відсутність тіньового ринку?

НАВПАКИ, ЗА УМОВИ ДІЇ МОРАТОРІЮ ДІЄ СІРИЙ РИНОК ЗЕМЛІ. ТЕ, ЩО РИНОК МАЄ РЕГІОНАЛЬНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ НЕ ЗВІЛЬНЯЄ ЙОГО ВІД ОЗНАК ЗАГАЛЬНОЇ СІРОСТІ.

5. Наскільки правдивою є заява Європейського суду з прав людини щодо того, що мораторій порушує права українців?

САМЕ ТАК: СУД ДІЙШОВ ВИСНОВКУ, ЩО ОБМЕЖЕННЯ В РОЗПОРЯДЖЕННІ МАЙНОМ ОБМЕЖУЄ ЕКОНОМІЧНІ ПРАВА. А ТАКОЖ, ЩО ТАКІ ОБМЕЖЕННЯ Є БЕЗПІДСТАВНИМИ (ДЛЯ ПОРІВНЯННЯ СУД НЕ ПРИЙМАЄ РІШЕННЯ ПРО ТЕ, ЩО НЕЛЕГАЛЬНИЙ ОБОРОТ НАРКОТИКІВ ОБМЕЖУЄ ЧИЇСЬ ПРАВА). В СВІТІ ВСЬОГО ШІСТЬ КРАЇН, ДЕ ДІЮТЬ ПОДІБНІ МОРАТОРІЇ. СЕРЕДНИХ УКРАЇНА ТА ВЕНЕСУЕЛА.

6. Як зміниться ринок землю після скасування мораторію на землю?

РИНОК СТАНЕ ПРОЗОРИМ, ЛЕГАЛЬНИМ. СПРОСТИТЬСЯ КУПІВЛЯ-ПРОДАЖ. ПІДНІМИТЬСЯ ЦІНА ЗА ГЕКТАР. НА СКІЛЬКИ ПІДНІМИТЬСЯ – ВАЖКО СКАЗАТИ. СКОРІШ ЗА ВСЕ ІЗ ТЕПЕРІШНІХ 1000..1200 ДОЛАРІВ ЗА ГА ДО 2000 ДОЛАРІВ ЗА ГА. ДЛЯ ПІДНЯТТЯ ВИЩЕ НЕМАЄ НІЯКИХ ПІДСТАВ. ПІСЛЯ ЦЬОГО ПОРОГУ МОЖНА ЙТИ І КУПЛЯТИ ЗЕМЛІ У СЛОВАЧЧИНІ ТА СХІДНІЙ ПОЛЬЩІ.


7. Як контролювати ринок землі після скасування мораторію? Інакше кажучи, як попередити надмірну концентрацію землі у власності однієї особи та подальші спекуляції?

РИНОК – НАЙКРАЩИЙ МЕХАНІЗМ КОНТРОЛЮ. ЧОМУСЬ НІХТО НЕ СКУПИВ ВСІ КВАРТИРИ ЧИ ВСІ ОФІСНІ ТА ПРОМИСЛОВІ ПРИМІЩЕННЯ. ІЗ ЗЕМЛЕЮ НІЧОГО СТРАШНОГО НЕ ВІДБУДЕТЬСЯ. ЗЯВИТЬСЯ КЛАС «РАНТЬЄ» - ЛЮДЕЙ, ЯКІ МАТИМУТЬ 100..200ГА ДЛЯ ЗДАВАННЯ В ОРЕНДУ (ЗАРАЗ ТАКА КАТЕГОРІЯ ІНВЕСТОРІВ ФАКТИЧНО ВІДСУТНЯ). МАСОВЕ ПРИДБАННЯ ЗЕМЛІ АГРОВИРОБНИКАМИ – РАДШЕ МІФ.

ІНФОРМУВАННЯ НАСЕЛЕННЯ, СИСТЕМА ОЦІНКИ (ДО РЕЧІ ВЖЕ ПРАЦЮЄ МАЙЖЕ ПІВ РОКУ) – ВСЕ ЦЕ ДОЗВОЛИТЬ УМОВНОМУ СЕЛЯНИНУ НЕ ПРОДАТИ ЗЕМЛЮ ЗА КОПІЙКИ. ТЕ, НА ЧОМУ ВЖЕ МАЙЖЕ 20 РОКІВ СПЕКУЛЮЮТЬ ЛІВІ ПОЛІТИКИ РІЗНОГО ГАТУНКУ.

8. Чи існує ризик, що тема мораторію перетвориться на інструмент політичних загравань та маніпуляцій?

ТЕМА МОРАТОРІЮ ЯК РАЗ І Є ІНСТРУМЕНТОМ ПОЛІТИЧНИХ МАНІПУЛЯЦІЙ (ДИВ. ВИЩЕ). ЯК РАЗ ЗА УМОВИ РИНКУ ПОЛІТИКАМ В ТЕМІ ОБОРОТУ ЗЕМЛІ (НАРЕШТІ!) НЕ ЗАЛИШИТЬСЯ МІСЦЯ.Назад
Адреса:
01033, м. Київ, вул. Тарасівська, 9
Тел:     +38 044 391 30 01
Факс:  +38 044 391 30 02
E-mail:  office@omp.com.ua